Jakub Ćwiek: Lhář

9. srpna 2012 v 1:01 | Beldaran |  Knižnice
Stará severská věštba praví, že nadejde čas, kdy svět zamrzne, Slunce a Měsíc sežerou vlci a dojde k poslednímu boji mezi severskými bohy a netvory, ve které bohové padnou a vše shoří v ohni. To je Ragnarök. Nu, Ragnarök přišel, Ragnarok odešel, svět neshořel a bůh Loki se ze všeho vykecal. Pravda je, že severské bohy nesežral vlk Fenris, ani obří had, ale porazily je voje andělských armád. Ze severských bohů tak zůstal jen Loki a protože zapomenutí bohové to nemají na světě nejjednodušší, spojil se právě s anděly a dělá jim takovou holku pro všechno. Andělé se totiž musí řídit různými nařízeními, která jim samozřejmě nevyhovují, ale musí se dodržovat. Proto platí Lokimu, aby za ně odvedl špinavou práci a jejich pacinky zůstaly stále nebesky čisté. Chce chlápek spáchat sebevraždu a posílit tak Luciferovy služebníky? Pošleme Lokiho, aby mu v tom zabránil. Váš svěřenec má umřít a vy nechcete přijít o flek anděla strážného? Není nic snazšího, než poslat Lokiho, aby jej udržel naživu. Zkrátka máte-li nějakou hnusnou práci, brnkněte Lokimu.
Když jsem Lháře četla, občas jsme si vybavila Americké bohy od Gaimana nebo povídky o Zaklínači. Z Lháře jsem měla malinko podobný pocit - strká dohromady různé mytologie (severská, řecká, křesťanská), což se mě velmi líbí. Nejde nijak zvlášť do hloubky, takže se to netříská. Zaklínače připomíná tím, že knížka není jedna dějová linie, skládá se z různých příběhů, které se odehrávají v různých zemích a v různé době, spojuje je akorát postava Lokiho. Co se Lokiho týče, mám s jeho osobou malinko problémy. Loki je bývalý bůh, který byl proslulý svou mazanou hlavou a ostrým jazykem. Loki v knížce takový není. Je chytrý, ale až moc přímočarý - většinu problémů řeší tím, že někoho odbouchne (velice si oblíbil různé smrtelnické vynálezy jako auta a mobilní telefony). Odbouchnutím je problém sice vyřešen, ale čtenář si to moc nevychutná. Loki toho taky moc nemaluví, rozhodně do nikoho nerejpe a nemám za každou větou vtipnou průpovídku, což zamrzí (řekne -li se Loki, představovala bych si typ Marigolda nebo Eddingsova Silka, takovou tu nevymáchanou tlamu, která ráda ostatní popichuje a ono nic, ale možná to byl spisovatelský záměr). Vyloženě šprýmařské příběhy, ve kterých Loki popustí uzdu své vyčůrané povaze, jsou asi jen dvě, jelikož jsem se u nich docela pobavila, tak mě to mrzelo. Každopádně Loki je na hlavní postavu celkem záhadný a o jeho povaze a záměrech moc nevíme, chytáme spíš jen takové záblesky.

Celkově je knížka velmi příjemná, čte se dobře, ale není to žádné složité čtení. Je to taková paperbekovka, kterou vytáhnete z kabelky v autobuse či vlaku a nijak vás v jejím pochopení neruší mimino řvoucí o dvě sedadla dál. Začtete se, ale není to věc, která by nedala odložit. Díky svěžímu stylu psaní se dá přečíst na jeden zátah, ale je to spíš tím, že by příjemně ubíhala, než že by byla tak skvělá. Není až tak výrazná, že by se o ní musela psát recenze stylu "Jo, tohle si prostě musíte přečíst", ale něco mě na ní zaujalo. Možná to bude tím, že je psaná tak hezky svižně, třeba má něco opravdu dobrého do sebe. Anebo jsem za poslední měsíc četla samé šmejdy, každopádně se těším na další díl (napsané jsou tři, u nás zatím vyšly dva), který snad vyrazím brzy z knihovny. Co potká Lokiho příště? Nakope andělům zadek? Nebo ho zlikvidují služebníci Pekla, kterým pořád kazí plány?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TSal TSal | 16. září 2012 v 23:55 | Reagovat

Lhář je skvělá kniha, i když se trochu děsím třetího dílu, neb by to prý měl být román. A já se jaksi ještě nesetkala s autorem, u něhož by se mi líbily jak povídky, tak i romány. Ale uvidíme.

V každém případě jsem docela ráda, že je tu Loki trochu ranař. Základ jeho mytologické pověsti v tom vidím a navíc je to takový ten drsný charakter, co mě dostává do kolen a na rtech mi vyčarovává přiblblý úsměv. Nevím, nevím, jestli by mě to tolik zaujalo, kdyby se hrdina ze všeho jen vykecal... xD

2 Beldaran Beldaran | 4. listopadu 2012 v 12:40 | Reagovat

Na mě byl právě ranař trošku moc. Tedy mně by to až tak nevadilo, ale já si ho prostě z Eddy představovala jako takový ten pichlavý jazyk, takže tady mě to malinko scházelo, ale zase je fajn, že autor se rozhodl pojmout ho trochu jinak. Za to mu tleskám. Jinak, konečně jsem vymlátila z knihovny druhý díl a tak se i celkem těším na ten třetí, uvidíme, co z toho vyleze. Jinak nevím jak u tebe, ale malinko mi vadí ta ženská postava. Ženské postavy na můj vkus příliš narušují příběh.

3 TSal TSal | 10. listopadu 2012 v 13:50 | Reagovat

Já na druhý konečně našla finance. Už jsme ho sice četla, ale teď se jím můžu i chlubit <3
Napadají mě dvě možné ženské postavy, ale ani jedna mi nevadí. K tomuhle jsem většinou smířlivá xD

4 thumbscrew thumbscrew | Web | 7. června 2016 v 21:45 | Reagovat

rychlá pujcka online králův dvůr :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama