New Prince of Tennis

16. května 2012 v 15:23 | Beldaran |  Prince of Tennis
Pro velký úspěch Prince of Tennis, manga sama vycházela v Shounen Jump! asi devět let a řadí se k nejpopulárnějším kouskům se sportovní tématikou (a vedla k ohromnému boomu tenisových klubů na japonských školách), a anime udělané podle ní má 178 epizod a nějaké ty OVA, vzniklo roku 2009 pokračování nazvané New Prince of Tennis. Letos v zimě se nám dostalo té cti a bylo odvysílané i anime natočené podle Nového prince. Je to dobře? Fanoušek - zarytý nadšenec se určitě raduje, fanoušek - realista už tolik ne. Já sama, ačkoliv jsem fanynka původní série, nemohu tvrdit, že jsem z tohoto pokračování vyloženě nadšená, konkrétní důvody uvedu níže.

S týmem Seigaku jsme se naposledy viděli ve finále Národního turnaje. Teď jsou prázdniny a tým dostal velmi nečekanou pozvánku do speciálního tréninkového střediska. Pozvánka je tak nečekaná proto, že náš tým spadá do jiné věkové kategorie - všichni jsou z Junior High School (to je podle našeho druhý stupeň základky), kdežto obvykle jsou do střediska zváni žáci High Scholl (střední školy podle našeho vzdělávácího systému). Je tedy zřejmé, že starší účastníci se na ně koukají přes prsty kvůli jejich věku. A tak se tým Seigaku, a ostatní týmy, které známe z minulé série a které rovněž byly pozvány, samozřejmě snaží dokázat soupeřům, že nejsou žádné padavky, se kterými by bylo jen tak možné zamést kurt. A o tom to vlastně celé je. A to je málo.

Zatímco původní TeniPuri má jasný cíl - překonávat soupeře a dostat se tak do vysněného národního finále, nová série je prakticky jen o tom dokázat starším soupeřům, že i naši hrdinové jsou řádní macho a že si nenechají nakopat zadek bez boje. Postavit ovšem celý děj jen na tom, že mladší překoná staršího, je poněkud nedobré rozhodnutí - asi jako kdybyste koukali na film s Van Damem nebo Segalem, kde se hrdina prochází po ulici a vesele kosí každého jenom proto, aby si dokázal, že na to má. Je třeba mít alespoň nějakou nosnější linku - motiv pomsty, záchrany či jen boje za spravedlnost, ale prostě nějakého hlubšího důvody, proč někomu nakopat zadek. A tohle New Prince of Tennis zcela postrádá. Je tedy absolutně nemožné, aby zaujal někho, kdo nezná předchozí řady. Lidé, kteří je viděli, si ho rádi pustí, aby viděli své staré známé a pohledné bišíky, ostatní pravděpodobně budou unuděni k smrti a nezvládnou přetrpět ani půlku z nových třinácti dílů.

Stejně jako děj v nové sérii odpadla i nosnost charakterů. Ano, pořád tady máme hromadu krásných bišíků, na které je radost pohledět, a přidali jsme i nové postavy. Výsledek: strašné množství postav, takže namísto toho, aby člověk sledoval v jednom díle jednoho, maximálně dva hráče, kteří proti sobě bojují v turnaji, nebo prostě jen řeší něco netenisového, máme tady cca 20 postav a každému je věnována jen malinká část pozornosti. Toto není jen problém Prince of Tennis, podobný vývoj jsem vysledovala i v jiných shounen mangách, kde začínám s jedním hrdinou, kterému na jeho cestě pomáhá pár přátel, jenže jak poráží dobré a sympatické soupeře, tak se s nimi začne kamarádit a po dvou stech dílech máte najedou velký slepenec postav, které bojují proti novým postavám. Mangaka má možná radost, že dostane zaplaceno za víc chapterů, ale divák má problém se v postavách vyznat a tak pomalu začne toužit, aby aspoň někdo z nich zabalil kufry.

Nový Princ of Tennis bohužel nepřináší nic nového a zajímavého. Drží se tendencí předchozích OVAček, kdy tenisté za pomoci svých úžasných (a z hledicka fyzikálních zákonů nemožných) úderů, a za tak dramatických okolností, že by se za ně ani jihoamerická telenovela nemusela stydět (ztráty paměti, padající osvětlení atd.) vyhrávali zápasy. Jsem ochotna leccos skousnout, přimhouřím oči nad výskoky nad deset metrů, toleruji hvězdy a jiné akrobatické prvky, které se stihnou odehrát za jednu výměnu. Smířím se s tím, že po výkřiku Hadí bumerang míček obletí kurt a ještě přitom třikrát zahne. Ale co mi tuto novou sérii opravdu příšerně znechutilo, byl fakt, že už to není o tenise. Dřív přece jen člověk měl pocit, že to připomíná reálný tenisový zápas, byť přitažený za vlasy. Tady už ani tento nereálný tenis není, vždycky je pouze záběr na pekelně se soustředícího tenistu, který odehraje míček tak zázračně, že míček dopadne tak, že ho soupeř nemá šanci vzít. Okolo stojící publikum nám rozebere psychologii hráčů a neopomene zdůraznit, jak moc se hráči snaží, co prožívají a jak překonávají sami sebe. Nakonec jeden vyhraje. Tohle není o tenise, ani o nápodobě tenisu, ale o dramatických kecech, z kterých číší láska ke sportu, obdiv, jak se hráč snaží a dává do toho vše, co má. A tato patetičnost každého dílu mi hodně vadila.
Kresba má podobný problém. Je moc hezká, postavy jsou krásné. Ale nějak to ztratilo bohyb. Zatímco v předchozí řadě bylo opravdu vidět, jak se hráči pohybují po kurtu, tady je jen servis, záběr na dopadající míček, ohlášení výsledku. To myslí vážně? Přece když dělám sportovní anime, tak ten pohyb musím trochu vymakat. Samozřejmě chápu, že je levnější nakreslit méně obrázků, ale jaktože dřív to přece jen šlo a teď už to nejde? Výsledek je ten, že my ten zápas vlastně nevidíme, my ho spíše stojíme z úst okolo stojících diváků, kteří tady plní funkci komentátorů. Tvůrci samozřejmě neopomněli přidat dramatické světelné efekty - Tezuka tak tedy kupříklad stojí obklopen zářící aurou, která vyjadřeje, jak je úžasný hráč a jeho kamarádi samozřejmě neopomenou zdůraznit, že jeho aura je ještě zářivější než dřív. Tenhle způsob ovšem příběhu neprospívá, působí to hrozně lacině a nedá se na to koukat.

Nebudu lhát, vydržela jsme celou sérii, měla jsem radost, že zase vidím své olíbené postavy a slyším své oblíbené dabéry, ale celých dvacet minut sledování jsem si říkala: "Proč? Proč z příběhu, který sice nebyl dokonalý, ale měl hlavu a patu, udělali tohle? Tohle upovídané, patetické nic, kde maximálně můžete obdivovat krásnou kresbu, ale jinak je to úplně prázdné?" Zatímco prvních asi stotřicet dílů původní řady se mi opravdu líbilo a jsem ochotna je doporučit, protože byly takové reálné, a zbývající řady OVA celkem ušly, tady na tuto novou říkám ne. Ne, takhle se to dělat nemá, nepřitáhne to nové diváky, staří fanoušci si u toho budou rvát vlasy, co se z toho stalo. Pokud tedy máte nějakou šílenou touhu vidět Japonce hrát tenis, tak si na sportovním kanále nalaďte přenos zápasu tenisty Nishikoriho, myslím, že to bude lepší než tohle. Pokud jste velký fanoušek jako já, tak si novou řadu pusťte, ale nejspíš vás čeká zklamání, které čekalo i mě. Je to škoda, protože Prince of Tennis začínal jako velmi pěkné dílo, ale někde na cestě se tvůrci zbláznili a udělali z toho tenisového Supermana, kde obyčejný hráč pomocí rakety a tenisáku snad zvládne zachránit i svět.

žánr: sportovní anime
počet epizod: 13
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Majka Majka | Web | 26. května 2012 v 21:17 | Reagovat

Mno, já aneb Prince of Tennis zarytý fanoušek musím taky uznat, že to nebylo úplně ono. Ale třeba co se týče mangy, tak se se mi líbí, ta nová (hodlá si ji koupit celou)...Anime překopali a některé věci mi chyběli, a z tenisu tam nic nebylo, hodně kecání a fanservisu pro fanynky i kdz6 to mi moc nevadilo..^^ xD Ale ty OVAčka jsou super, vedlejší postavy mají aspoň víc screentimu a je tam hodně z jejich historie navíc mají seznam OVAček zveřejněný až do dubna 2013 a v červnu vyjde OVA se zápasem Yukimura x Sanada co vystřihli z anime cucáci (beztak chtějí vydělat prachy). Třeba to bude zajímavé (a budou tam tak 8miletí prcci Yuki a Sanada Xd)

Myslím, že to bude pokračovat...až bude víc mangy...JE to cheesy ale na druhou stranu jsem zase ráda, že ten fandom neumírá xDD Konomi-sensei furt něco vydává třeba PairPuri, to je zajímavé to si přečti/podívej, třeba se ti to bude líbit 8D

2 Beldaran Beldaran | 5. června 2012 v 12:06 | Reagovat

Vážně? Já mám totiž problém i s mangou, ale musím říct, že já nikdy nebyla zarytý fanoušek mangy TeniPuri. Tady mi asi vyhovuje, když se to hýbe a mluví to:) Já jsem asi nejspokojenější v té původní sérii někam do zápasu S Rikkaidai, to je úžasně udělané.

3 Suzette22Guerra Suzette22Guerra | E-mail | Web | 16. července 2012 v 12:55 | Reagovat

I opine that to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> from creditors you should present a firm motivation. Nevertheless, once I've received a term loan, just because I was willing to buy a house.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama