Code Geass: Hangyaku no Lelouch

30. července 2011 v 23:34 | Beldaran
Pitvat Code Geass dnes, v době, kdy jeho nezměrná popularita už celkem odezněla (před cca čtyřmi pěti lety se jednalo o jedno z nejpopulárnějších anime), se sice dá přirovnat k onomu příslovečnému chození s křížkem po funuse, ale ani tak si neodpustím uvést tady svůj názor. Konečně, řada lidí trpí oním nešvarem, který mám i já - v době extrémních popularit se danému kousku vyhnout a až později, když opadne vlna fanatického zájmu, se podívat, proč jej lidé tak opěvovali. Takže třeba tenhle článek nebude až takové házení hráchu na stěnu, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Roku 2010 během Druhé pacifické války císařství Britannia napadlo Japonsko. Díky novému typu bojových robotů bylo Japonsko poraženo a stalo se kolonií, ztratilo svou svobodu, práva i jméno. Od srpna 2010 je známo jako Area 11 a jeho poražení občané jako Elevens. Tehdy byli v Japonsku dva desetiletí chlapci, jeden Brit a druhý Japonec. Společně se dívali na zkázu Japonska, společně zažívali hrůzy války, a jeden z nich tehdy přísahal, že za tohle Britannii zničí!

O pár let později se opět setkáváme s náším malým Britem jménem Lelouch Lamperouge (doporučuju podívat se alespoň na jeden díl minimálně kvůli tomu způsobu, jak v japonštině toto jméno vyslovují). Lelouch je génius s úžasným IQ, které většinou používá k tomu, aby se ulil z hodin tělocviku (sport Lelouchovi nic neříká, je levější jak já) a mohl si zajít na nějaké pochybné místo, kde by obehrál nějakého hloupého šlechtice v šachách. Jeho štěstí jej opustilo v den, kdy se připletl k nehodě kamionu, který měl údajně převážet nějakou velmi nebezpečnou zbraň. Z nebezpečné zbraně se ale vyklubala zelenovlasá dívka jménem C.C., která Lelouchovi nabídla velmi zajímavou dohodu. On s ní uzavře smlouvu a ona mu poskytne obrovskou moc, zvanou Geass. Co je Geass odmítám prozradit, buď si to někde zjistěte nebo se na anime podívejte.

Lelouch má tedy v rukou úžasnou moc a v hlavě úžasný mozek. V Japonsku stále doutná odpor proti nadvládě Britannie, který potřebuje jen toho správného vůdce, do kteréžto role Lelouch nominuje sám sebe. Je tady tedy šance postavit se Britannii. Velké a mocné Britannii, která si podrobila většinu světa, má na své straně vědecké kapacity a geniální vojenské stratégy. To všechno se Lelouch rozhodne vyzvat na další partičku šachové hry, ve které hodlá Britannii, která jej kdysi i s jeho milovanou sestřičkou nemilosrdně odepsala, dát mat.

Code Geass je zástupcem mecha a military, kde si dvě, nebo více znepřátelených stran, jdou po krku za pomoci velkých robotů. Je tu hodně strategických diskuzí, které si nezadají s partiemi nejlepších světových šachistů. Před tahy Leloucha nebo jeho neméně geniálních protivníků by Napoleon a všichni další velcí světoví vojevůdci padali v úžasu na kolena, protože řada těch kroků se nedá v reálném životě naplánovat. Založit strategii na tom, že protivník udělá tohle, protože si myslí, že já udělám tamto, kdežto já udělám tohle a tím ho převezu, možná jde v šachové hře, ale těžko to půjde při vojenském útoku. Naštěstí jsme v anime a ne ve skutečném světě. Faktem je, že i když jsem občas v Lelouchových myšlenkových pochodech lehce tápala, je celá série a veškeré její zvraty udělána, když už ne realisticky pak rozhodně napínavě, a člověk se od seriálu dost těžko odpoutával. Což je jen dobře, protože abych byla upřímná, nemít Code Geass napínavou dějovou linii, a také sem tam nějakou zajímavou postavu, asi bych se mu vyhnula obloukem.

Hned prvním důvodem, který mě od CG odrazoval, je samotná grafika. Já totiž nemám ráda CLAMP, zastřelte mě za to. Ano, zkousla jsem jejich typickou kresbu postav v Chobits, v X-ku, zkousla jsem ji i tady. Je hezká, barevná, spousta pastelových jasných barev, ale já osobně bych dala přednost něčemu střízlivějšímu, méně barevnému a méně kozatému. Druhý důvod - mecha. Nemám ráda mecha, vlastně bych mohla říct, že ty velké roboty, ve kterých se schovává člověk, přímo nesnáším. Ale viděla jsem několik mecha anime, a byly to výborné kousky. Nemohu říct, že Code Geass řadím k těm nejlepším kouskům, ale spadá někam pod ty hodně dobré. Trochu mě mrzí, že tvůrci trochu neostrouhali některé nudné a zbytečné scény s mechy, stejně jako některá přerostlá prsa, pak bych byla určitě nadšenější, ale smířila jsem se s tím, a na konci první řady jsem byla celkem spokojený divák. Konec mě sice trochu rozčaroval, ale naštěstí v té době už byla kompletní i druhá řada a tak jsem se na ni mohla bez otálení mrknout.

Druhou řadu jsem si pouštěla s radostí. Jenže buď jsem si řadu první hodně idealizovala nebo je řada druhá, hlavně ze začátku, celkem propad. Nemohu si pomoci, ale měla jsem pocit, že druhá řada silně zvatovatěla. Což o to, nějaká ta vata byla i v řadě první, ale tady v té druhé to šíleně bilo do očí a strašně mi to lezlo na nervy. Navíc se tady prohloubil můj dojem, že některé postavy jsou silně nadbytečné, dosti debilní, a někdy až příliš fanservisoidní. Pochopte, nemám nic proti případnému fanservisu, ale cpát ho do situací, která by měly působit vážným neřkuli napínavým dojmem? Člověk čeká, jestli to hrdina přežije, jak to dopadne a pak je tam záběr na zadek té největší blbky, která v celém anime běhá, podle mě navíc běhá docela zbytečně a kdyby neběhala, byl by klid. Doufala jsem, že některé silně nesympatické postavy by mohly brzy zdechnout, ale nestalo se tak. Čím to je, že sympatickou postavu v každém anime brzy oddělají, ale někoho, kdo mě tak příšerně vytáčí, ne?

Nakonec se ale i druhá řada vyhrabala z té přebytečné cukrové vaty a navrátila se k politickým tahům, které mě hrozně bavily, a vojenským taktickým tahům, které mě bavily ještě víc, a to i přesto, že tam byly ti pitomí mecha. Nakonec tedy hodnotím Code Geass hodně pozitivně, ale na to, aby se dostalo do mého TOP by tam musely být postavy sympatičtější a vata stravitelnější. Trochu mě mrzí, že celé tohle anime je takové barevné a idealistické, já bych ho trochu přitmavila, trochu zdrastičtěla. Někdy jsem měla pocit, že je to udělané napínavě, ale trochu moc pro náctileté, kterýžto dojem potvrzuje nadbytek přeprsatělých šišinek v hadříčcích, které hrozí každou chvíli utržením ramínek, nebo bishounenů (ti jsou zase pravidelně oblečeni do několika vrstev látky jako slečinky v 18. století).
Můj celkový dojem je značně rozporuplný. Za postavy bych někomu asi jednu lupla, některé jsou zbytečné, některé (jedna nebo dvě) úplně debilní, Lelouch je zajímavý anti-hrdina, který má i nějakou tu lidskou slabost (díky Bohu za to). Za vatové a kalhotkové scény bych asi i střílela. Ale dějová linie, vykreslení světa ovládaného Britannií i mystické prvky hodnotím za dobře, možná i chvalitebně, v tomto směru jsem spokojená a na tom podle mě CG stojí. Kdyby se mě někdo zeptal, na jaké anime se podívat, Code Geass by asi nebyl v seznamu toho, co rozhodně musí vidět, ale kdyby se zeptal, zda to za zkouknutí stojí, odkývala bych mu to a řekla ano.

žánr: military, mecha, sci-fi
počet epizod: 2 x 25
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ledman ledman | 31. července 2011 v 10:37 | Reagovat

No já jsem shodou okolností dostal minulý týden k první řadě (když nepočítám ty první dva díly kdysi na AF) a asi bych těch nedostatků našel víc. I s tím, že mi mecha a CLAMPovská kresba nevadí a mám rád dobré thrillery. Uvidím, jestli v druhé řadě ty největší díry zalepí nebo naopak další přibudou.

2 Beldaran Beldaran | 31. července 2011 v 11:57 | Reagovat

Co přesně se ti nezdá? On už to bude nějaký ten pátek, co jsem to viděla, vím, že mě štvalo konkrétně tohle, dokonce jsem si o tom dělala poznámky. Navíc ještě trpím neštvarem některé chyby v zápalu sledování přehlížet:))

3 ledman ledman | 31. července 2011 v 14:13 | Reagovat

No, tak třeba ta mystika ohledně geassu a C.C. mi přišla dost odbytá, pár scén a jedna věta je dost málo. Potom první dva díly jsou strašně hrr, pak se to trochu uklidní ale i tak mi přišlo, že se moc tlačí na pilu, hlavně ať máme pořádný konflikt a emoce stříkají :) S nějakou hlubší taktikou u soubojů to taky nepřeháněli a nakonec se to většinou zvrhlo v porovnávání kdo má většího mecha.
Musím říct, že u sledování mě krom nutkání vědět jak to dopadlo držely spíš postavy. Ale jak říkám, tohle všechno platí o první sérii.

No a pak taky člověka začnou napadat různé otázky, jako třeba proč Zera Kallen a ostatní nepoznali po hlase? Nebo jak přesně si Zero představuje že vybuduje ten nový svět atd. Jo, občas u toho moc přemýšlím :D

Prostě je to taková animovaná verze Bčkového historického filmu, je tu všechno.. zavržený šlechtic, tajemný mstitel, záměna identit, osudové lásky, jen místo soubojů na kordy/pistole se mlatí v přerostlých brněních :D

4 Lusi Lusi | Web | 31. července 2011 v 23:11 | Reagovat

Já mám CG dost ráda. Tedy, přesněji jen první řadu. Úplně konkrétně první řadu do "incidentu s Yuffie", který byl takový první random prvek a od kterého to podle mě šlo celé do háje. Druhou jsem dokoukávala už jen ze zvědavosti, jak to dopadne a jak se jim povede dovysvětlit nevysvětlené, což plus mínus splnila, ale 70% "děje" té druhé řady bylo na odstřel. Pamatuju si, jak se otaku během vysílání sázeli co všechno si scénáriasti ještě troufnou. A scénáristi nezřídkakdy překonali i ty nejdivočejší představy. Někde je to určitě ještě k dohledání na hofy.
Ledman: Ty budeš u té druhé trpět (pokud se náhodou nenecháš uchlácholit fanservisem nebo na to nezačneš koukat jako na komedii :)

5 ledman ledman | 1. srpna 2011 v 18:20 | Reagovat

Lusi: Já už se místama bavil i v té první. Třeba ta Zerova přehnaná teatrálnost :) Ale s dvojkou nikam nespěchám, teď jsem začal koukat konečně na Monster, což je trochu jiné kafe.

6 Gladness Gladness | 1. srpna 2011 v 20:35 | Reagovat

Já jsem ve své době CG děsně žrala a fakt se mi to hodně líbilo, mecha miluju, CLAMP zbožňuju, postavy jsem si oblíbila, takže mi nic nebránilo netrpělivě očekávat další díl. Co se týče první řady, tak tu mám ráda do teď, i když bych už ji nekvitovala s takovým nekritickým nadšením jako dřív. U mě si to ale kardinálně posrali tou druhou řadou, které je příšerná, pomatená a přifouklé poprsí, kam se podíváš... Což mě do teď dost mrzí a hněte.

7 Dee Dee | Web | 8. srpna 2011 v 20:52 | Reagovat

hihi,. já odpadla kolem desáté epizody, ani nevím proč ale nevzalo mě to..xD umm, vůbec jsem nenašla kam jinam to tu napsat a nechci být za spammera (takže to pak smázni kdyžtak, prosím a pardon..x3 =DD), ale je mi jasný že nejsem zas tak aktivní, aby mi někdo na blog běhal každej den a tam se to dočetl.. totiž, že jsem se přestěhovala..=) udržuju si na tebe odkaz, kdybys i ty chtěla, kdyžtak si přepiš link (viz web).. s úklonou mizím a ještě jednou se omlouvám za spameření..xD

8 Beldaran Beldaran | 10. srpna 2011 v 11:22 | Reagovat

Dee: Já si tedy spam představuju jinak, takže ten koment zůstane tady XD
Glad: Přitom to začalo tak nadějně. Nechápu, že tu druhou řadu tak zmršili. Všude samá prsa, zadky, hlavně teda Karen mi byla solí v očích, vrrr.

9 J.A.K.U.B. J.A.K.U.B. | E-mail | Web | 22. srpna 2011 v 18:22 | Reagovat

CG jsem jednu dobu naprosto nekriticky zbožňoval, pamatuju si, že jsem první řadu sjel asi za tři dny a pak jsem netrpělivě vyhlížel každý další díl... jasně s odstupem času vidím ty nelogičnosti apod., ale pro mě je to pořád srdcovka jak blázen a někteé momenty jsou jednoduše nezapomenutelné a ten konec je vážně docela zdařilý, je velká škoda, že se to L nepovedlo :D

10 ivka0 ivka0 | 24. srpna 2011 v 13:35 | Reagovat

Já mam na CG docela rozporuplný názor. Sice si uvědomuji jisté nedostatky a přiznávám, že by se do toho dalo rýpat pořádně, kdyby člověk chtěl. Ale i tak mam tohle anime hrozně ráda a to obě řady. Z části i proto, že se mi moc líbil konec, díky čemuž jsem tomu nakonec některé věci, které mi v průběhu vadily, dokázala odpustit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama