Danielle Trusonniová: Angelologie

2. dubna 2011 v 1:57 | Beldaran |  Knižnice
V knize Genesis stojí psáno, že existovala na Zemi doba, kdy se andělé strážci, kteří byli seslaní Bohem k hlídání lidstva, zamilovali do lidských žen a zplodili s nimi neobyčejné děti. Dnes, po několika tisících letech, je stále možné mezi nejmocnějšími z mocných jejich potomky najít. Říká se jim Nefilim, prapotomci andělů, kteří jsou obdaření křidly, dlouhověkostí, krásou a půvabem. Jsou vysocí, modroocí a blonďatí (proč si myslíte, že nacisti zrovna tento genotyp označovali za nadrasu?), ale také bez emocí. Patří mezi nejbohatší a nejvlivnější společenské vrstvy, žijí v uzavřených komunitách jako aristokracie a žení se mezi sebou, aby zachovali čistotu nefilské rasy, vždyť nejdůležitějším znakem čisté krve jsou krásná křídla. Do jedné z nejvlivnějších nefilských rodin patří Percival Grigori III., který se ale potýká s degenerativní chorobou, která se mezi potomky andělů poslední dobou vyskutuje. Tato choroba ničí křídla a zkracuje život, takže není divu, že mocná Grigoriho rodina nasadila všechny možné zdroje, aby objevila lék.

Proti Nefilim stojí angelologové - učenci, kteří vedou proti Nefilim už staletí cosi jako válku, kdy Nefilim sledují a snaží se zmařit některé jejich úklady. Mezi angelology můžete najít největší myslitele minulých století - Terezu Pisánskou, Tomáše Akvinského a jiné.
Sestra Evangeline z kláštera nedaleko New Yorku o angelologii mnoho neví, zná jen střípky ze své minulosti, neboť její rodiče i prarodiče patřili k angelologům. Přesto je to právě ona, jejíž poklidný život v klášteře je narušen pátráním mladého vědce placeného Percivalem Grigorim po informacích, které by mohly být klíčem k vyléčení nemoci sužující Nefilim. Evangeline je tak vtažena do boje, který se začal dávno před jejím narozením, a do světa, kterého se zřekla, když přijala slib klášterní čistoty a udělala za svou minulostí, která ji připravila o matku, tlustou čáru.

Na Angelologii jsem narazila na plakátě v metru, a jelikož mám poměrně velkou slabost pro angelologie a démonologie, bylo jasné, že si ji dříve či později přečtu. Otázkou bylo, zda bude knížka za něco stát, neboť s plakáty umístěnými v metru mám své, ne úplně kladné, zkušenosti. Tentokrát jsem nicméně nebyla zklamaná, spíš potěšená.
První věcí, která mě na knížce hned po otevření zaujala, byl krásný jazyk jakým je psaná. V tomto směru mohu být velmi spokojená, Angelologie se vyznačuje kvalitním jazykem bohatým na metafory a popisy barev, český překlad považuji za velmi zdařilý (už jenom proto, že jsem si nevšimla žádných gramatických chyb). Díky bohatému jazyku působí kniha takovým klidným popisným dojmem, plyne klidným tempem, ale nemůžu říct, že by působila zdlouhavě či nudně.
Poněkud obavy jsme měla ze způsobu, jakým bude zpracovaná dějová linka a jak bude svět andělů v knize vypadat. Opravdu bych nechtěla číst Stmívání po andělsku. Nicméně ani tyto mé obavy se nesplnily, neboť ačkoliv je Danielle Trussoni mladá spisovatelka a jedná se o její teprve druhou knihu, tak nám tady necpe sladkobolné blbiny, nad kterými se musí rozum pozastavovat každému myslícímu člověku. Nefilim a jejich život mezi obyčejnými lidmi je zpracován uvěřitelně, autorka se vyřádila třeba na takových věcech, jako je podstata křídel, takže člověku nevrtá v hlavě, jak je možné, že si jich nikdy nikdo nevšiml. Čím mě potěšila nejvíc, jsou nejrůznější odkazy na historii, filosofii a umění. Tímhle mi knížka malinko připomínala díla Dana Browna, ono těch společných prvků je tam víc.
Co mě nadchlo ale úplně nejvíc, je způsob, jakým je Angelologie vyprávěna. Větší část knihy je psána klasicky ve třetí osobě a soustředí se na tři hlavní protagonisty: Evangeline, Percivala Grigoriho, a Verlaina, což je onen mladý vědec, kterého si Percival Grigori platí, aby pro něj pátral. Ovšem v druhé části knihy je vsuvka, která je vyprávěna v první osobě jednou starou jeptiškou v klášteře, tahle část se odehrává v roce 1939 a osvětluje nám součastnost. Důvod, proč mě to tak nadchlo je ten, že jsem už dlouho neměla v ruce podobně psanou knihu, vždycky to byly nějaké primitivky, kde hlavní hrdina servíruje čtenáři všechno jako na talíři, takže za takhle vystavěnou knihu bych ruce trhala.

Samozřejmě, že Angelologie má i své slabé stránky. Předně, je taková moc náhodovitá: Verlaine vleze do kláštera, zrovna tam narazí na Evangeline a ta ho, v návalu nějakého osvícení, nevykopne, ale ještě mu pomůže. Těch náhodivotstí je tam víc. Dál by autorka měla zapracovat na svých "akčních scénách". V knížce je asi pět takových scén, ze kterých by mělo dýchat napětí a čtenář by si měl ohlodávat nehty, jak to dopadne. Za všechny uvedu třeba kterak Verlaine prchá před zabijáky v autě, oni po autě střílí, trefí ho nebo ho netrefí? A tahle scéna na čtenáře působí stejně klidně jako povídací části. Podle mě za to může onen bohatý krásný popisný jazyk, který celou knížku působí velmi příjemně, ale ty napínavé scény zklidňuje takovou měrou, že pak už nejsou napínavé.

Angelologie je knížka příjemná, s dobrým dějem a hezky napsaná. Má svoje mouchy, to je pravda, ale je třeba si uvědomit, že Danielle Trusonniová předtím napsala jen jednu knihu, a to, co jí nejde, se nejspíš časem zlepší. Rozhodně se nám tady představila nadějná autorka, které by řada jiných, se kterými jsem měla za poslední rok dva tu čest, mohla závidět. K mému potěšení se mi nepotvrdilo, že Anglelogie přitáhne další boom románů s andělskou tematikou, na to je kniha moc filosofující a pro "inteligenty", ale zase ne takovu měrou jako třeba Dan Brown. Příjemná knížka na přečtení, která odkazuje na různá umělecká a literární díla, ale k jejímu čtení není potřeba encyklopedie.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Taylor Taylor | Web | 2. dubna 2011 v 12:01 | Reagovat

Jéj, tohle si chci přečíst už dlouho (tož andělé, že jo :3), akorát teď nějak nechodím do žádné knihovny a musím dočíst resty, co se mi válejí doma... :/ Si s nima budu muset pohnout :D

2 TSal TSal | 22. dubna 2011 v 12:04 | Reagovat

Chvíli jsem uvažovala o koupi, chvíli zase ne... sice na to čtu jen dobré ohlasy, ale cosi ve mě už to odsoudilo, čert ví proč o.O

3 Beldaran Beldaran | 22. dubna 2011 v 16:10 | Reagovat

TSal: Taky jsem pořád přemýšlela, jestli si to chci koupit, nebo nechci, nakonec jsem si to půjčila v knihovně XDD Uvidím, až vyjde ten druhý díl, jestli si to koupím, asi spíš ne, sice se mi to líbilo, ale doma to mít nemusím.

4 TSal TSal | 23. dubna 2011 v 23:36 | Reagovat

Jo, taky to vidím spíš na tu knihovnu... časem, až přečtu věci, které už doma mám a lákají mě více XD

5 Yuki  Tenshi Yuki Tenshi | Web | 4. června 2011 v 21:51 | Reagovat

kamarát my ju dal k narodeninám. mmm mno mohla by som ju uź konečne prečítať ale vžy prídem do knižnice a nejak tie kniźky uprednostnujem pred tým čo mám doma ... :D Už sa teśím na prázdniny keď konečne budem mať čas si to prećítať

6 Tsun Tsun | Web | 26. července 2011 v 12:41 | Reagovat

nechceš spřátelit? fajn blog :D myslím že by jsme si měly co povídat xD :-D  :-D  :-D

7 Leoš Leoš | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 7:03 | Reagovat

Pěknej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama