Silver (Fujita Kazuko)

10. března 2011 v 13:52 | Beldaran |  Manga
Autorka: Fujita Kazuko
Počet svazků: 9 volume
Žánr: romantika, josei
Rok vydání: 2000
Geraldine Francis a Charles Francis jsou bratranec se sestřenicí, ale jinak jsou odlišní jako nebe a peklo. Doslova. Geraldine je dcera anglického lorda a dědička velkého majetku. Od malička hýčkaná, opečovávaná, naivní, křehká panenka. Její bratranec Charles je přesně z opačného těsta. Je krásný, má vlnité zlaté vlásky a modré oči, vypadá jako andílek, a umí toho využívat. Ale tohle lákavé jablíčko je vevnitř hodně prohnilé. Jeho matka nikdy nic z rodinného majetku nezdědila, špatně se provdala a je od přírody kurva, sám Charles prožil větší část života v bídě, a rozhodně tak nehodlá pokračovat. Na svou mladou sestřenku dělá oči, tvrdí jí, kterak ji miluje, jak chce být s ní, ale všechno to samozřejmě dělá pro její majetek, který chce a který by mu sňatkem s ní spadl do klína.

Láska je slepá, hlavně, když je vám čtrnáct a dělá na vás oči krásný devatenáctiletý mladík, který v tom umí chodit. Geraldine nikdy nepochopila, proč jí bratránek maže med kolem huby. Její otec i její učitel Jake to naopak pochopili moc dobře, a všemožně se to snažili překazit. Nepovedlo se, Charles si prosadil svou. Měl svou sestřenku, kterou nesnášel, plně ve své moci, naštěstí Gerry byla možná trochu naivní, ale ne blbá. Když zjistila, jak se věci mají, rozhodla se pomstít. Spálila za sebou všechny mosty a rozhodla se, že Charlese dostane jeho vlastními zbraněmi. Stane se krásnou, svůdnou, dokonalou ženou (kterou už pár let nebyla), která dostane kteréhokoliv muže. Bude z ní neodolatelná Silver a pak se těš, Charlesi!

Pokud vám dějová linie připomněla třeba známý seriál Návrat do Ráje, pokud máte pocit, že se toto téma vyskytuje ve filmech podle Rosamundy Pilcher, zkrátka jestli jste dospěli k názoru, že tady dělám recenzi na červenou knihovnu, máte pravdu. Nebudu vám tady nic nalhávat, manga Silver je nakreslená podle díla Penny Jordan, což je autorka harlekýnek. Takových těch malých brožovaných, které četla moje tetička. Jsem si jista, že pro spoustu lidí je tohle to nejhorší osvědčení, jaké mohou dostat, protože by se k harlekýnce nikdy nepřiblížili ani na tři metry. Já se nebudu na nic vymlouvat, jako mladá čtrnáctiletá holka jsem koukala na telenovely a četla Danielu Steel i horší autorky, a proti přeslazené romanci vůbec nic nemám. Jednou za čas si ji ráda přečtu. A Silver se mi v manga podobě opravdu moc líbila.

Co se charakterů týče, není to až taková sláva, jsou to takové klasické archetypy. Malá Geradline byla kjůt, celkem jsem si ji oblíbila, její naivitu jsem jí nevyčítala. Jako Silver jsem ji už tolik nemusela, ale nemůžu říct, že by mě štvala, což u ženských hrdinek považuji trochu za zázrak. Můj postoj k ní byl spíš neutrální. Podobný ppstoj jsem měla k Jaku Fittonovi, bývalému učiteli a příteli Silver (to je ten týpek s hnědými vlasy, co ji na všech těch obrázcích mucká). Pokud ve mně někdo vzbudil nějaké emoce, byl to většinou Charles. On je takový grázlík, ale takový krásný hajzlík. Buď jsem si říkala, jen počkej, ty mizerný zmetku, však na tebe taky dojde. Nebo jsem zase óchala, jaký je fešný, rozkošný, takový vychytralý playboy. Vůbec ho té Geraldine nevyčítám, taky bych ho chtěla.

Kresba se mi moc líbila, což je asi i jeden z důvodů, proč jsem si mangu oblíbila. Autorka většinu svých shoujo nakreslila v 80. letech a na Silver je to vidět. Kresba je jemná, hezounká, příjemně se na ni kouká. Silver je krásná ženská, nevadilo by mi, kdybych vypadala jako ona, a to se ani nemusím nikomu mstít. A nosí prima hadry. Mužské postavy jsou ještě lepší. Jak jsem výše zmínila, že autorka většinou kreslí shoujo, tak Silver není shoujo, je to josei. Takže žádné držení za ručičku, je tam řada milostných scének. Ty jsou velmi romanticky laděné, máme tam samozřejmě kytičky, a celkově působí velmi decentně, asi jako v americkém filmu. Zkrátka ze ženy uvidíme maximálně prsa, z mužských postav maximálně zadek, intimní partie jsou cudně zakryté. Typické milostné scény jako vystřižené z filmů pro ženy.

Nebudu tady nijak zastírat, že se mi manga líbila. Moc se mi líbila. Je to manga pro ženy, i když neříkám, že pro všechny ženy. Pokud se vám při představě červené knihovny zvedá žaludek, nejspíš byste si nad Silver rvali vlasy. Já jsem jen slabá žena, které trocha přeslazené romantiky nevadí. Silver je příjemná oddychovka, mně osobně přišla k duhu. Pokud by někdo hledal oduševnělé drama, tak tady asi pohoří, ale kdo hledá romantický příběh, u kterého by si odpočinul, ten by ji mohl zkusit. Rozhodně je to lepší než spousta romantických shoujo, která jsem četla.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sharane Sharane | Web | 12. března 2011 v 12:15 | Reagovat

Dají se některé věci, o kterých píšeš recenze, stáhnout z netu nebo si to kupuješ?

2 Beldaran Beldaran | 12. března 2011 v 14:03 | Reagovat

Sharane: prakticky všechno, co tady recenzuji, jsem vyhrabala v hlubinách internetu. Akorát sem neházím odkazy, protože bych byla líná pak ty linky opravovat, kdyby už nebyly funkční.

3 Dee Dee | 14. března 2011 v 19:05 | Reagovat

žánr mě sice mírně odpuzuje, ale ta kresba, to je mňamka, už ta by za ten hříšek stála..XD

4 Neko Neko | Web | 15. března 2011 v 18:05 | Reagovat

Taky se musím přiznat, že pro mě tato manga asi nebude to pravé vořechové. Shoujo mám ráda, když je mile trhlé, ale jinak od romantiky beru celkem roha. Zvláště od té, co je zaměřena na ženy - asi jsem divná.
Ale i tak jsem si čtení recenze užila a alespoň vím, že tady nějaká taková manga je. Sama jsem o tomto titulu nikdy neslyšela.
Každopádně ta kresba je opravdu překrásná. Ten styl, i použité barvy, krásné.

Zaujalo mě, že je to založeno na harlekýnce. Vím, že Japončíci čerpají z různých zdrojů, ale toto by mě ve snu nenapadlo.

5 Beldaran Beldaran | 15. března 2011 v 23:09 | Reagovat

Kurnik, tady takové samé rozumné ženy, kterým nějaký úchylný příběh nestačí. Cítím se degradována :-D

Neko: Mě kupodivu ta inspirace hárlekýnkou ani nepřekvapuje. Přece jen, manga je plná žánrů a vzhledem k tomu, že ji čte hodně žen, tak i takováhle věc musí být zastoupena. Konečně, on mezi některými těmi mangami a hárlekýnkou není žádný rozdíl ;-) Spíš by mě zajímalo, jak na ni ta mangaka přišla, jestli to třeba je její oblíbená kniha..XDD Každopádně já od ní teď čtu další takovou věc, a báječně si to užívám :)) Jsem hrozná :-P

6 Neko Neko | Web | 16. března 2011 v 11:30 | Reagovat

Kdo mluvil o úchylném příběhu? Kdyby to bylo úchylné, možná bych to ještě zvážila. :D Já jenom po určitém období v mém životě, kdy se mi zbořily všechny ty krásné iluze o romantice, už takové to sladkobolné vrkání typu telenovela nemůžu často ani cítit. :-)

Ale, ale. Každý má nějaký vkus. Já zas musím vidět pomalu každé ecchi, i když vím, že z velké části jsou to hověziny na n-tou. :D O yaoi ani nemluvě.

Hlavní je, že jsi spokojená. :-) Každý máme nějakou úchylku. XD

Je fakt, že mezi některými tituly a harlekýnkami, telenovelami a podobně opravdu není moc rozdíl. Asi bych se měla přestat divit samozřejmostem. :D

A jak na to přišla, toť otázka. Třeba máš pravdu. :) Mangakové by měli povinně blogovat (ve pro většinu světa srozumitelném jazyce). :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama