Recenze: Yosuga no Sora

8. ledna 2011 v 21:49 | Beldaran
Ujistěte se, že máte rozsvícená všechna světla v domě, sedíte aspoň tři metry od televize a máte nasazené sluneční brýle. Páč v Yosuga no Sora to bude spárklit víc, než kdyby si rodina Cullenova vyrazila na pláž.

Yosuga no Sora
Haru a jeho dvojče, ségra Sora, přišli o rodiče a tak se vracejí do rodné vesnice svých rodičů kdesi v tramtárii, kde lišky dávají dobrou noc a kam radiové vlny dorazily teprve nedávno. V tomto polozapomenutém ráji žije shodou okolností spousta neukojených dívek, které v první chvíli, kdy uvidí Haruku, začnou omdlévat a jejich panenská srdéčka se rozbuší. Haruka se stává předmětem touhy všech žen, včetně své sestry. Vzniká samozřejmě otázka, které dívce věnuje v lásce své srdce. Ale protože anime vzniklo podle počítačové hry, jejímž cílem je hrát za hrdinu a dobýt ne srdce, ale spíš kalhotky jedné z dívek, nebude se ani v tomto anime řešit srdce, ale spíš Harukova mužná chlouba. Která dívka ji získá? Odpověď je: skoro všechny.

Yosuga no Sora
Na Yosuga no Sora jsem nekoukala s očekáváním, že to bude nějaké veledílo. Anime vzniklá podle PC her nejsou nijak neobvyklá. Některá jsou dobrá, jiná spíš průměr a některá jsou špatná. Yosuga no Sora spadá bohužel do třetí kategorie to celé na druhou.
Hned prvním kamenem úrazu jsou postavy samotných dívek: máme tu osamělou mladou miko ze zdejší svatyně, bohatou slečinku, kamarádku z dětství. Během několika dílů se pozornost upírá vždy na jednu z nich. Nicméně žádná z dívek není hlouběji rozpracovaná, všechny jsou ploché stereotypy, a není možné se z nějakou blíže ztotožnit, nebo najít k ní sympatie. Pokud se autoři snaží jít více do hloubky a chtějí předvést nějaké emoce, je to ještě horší: obě dívky, kterým byla tato pozornost věnována, vypadají jako naprosté slepice. Vrcholem  v tomto snažení je Harukova ségra, která je ten typ, který by měl dostat přes držku. Samotářská, ukňouraná, sebestředná kráva, která se celý den válí doma na posteli a pak říká bráchovi, že má hlad a ať laskavě uvaří, utápí se ve své sebelítosti, citově vydírá. Jenom pohled na ní a její umečený hlas ve mně vzbuzoval chuť jí rozbít hubu (za nejlepší okamžik anime považuji, když jí konečně někdo natáhne facku). Kamarádka z dětství je v podstatě to samé ukňourané v bledě modrém. Samotného Haruku bych přirovnala k trubci - nemá žádný zvláštní účel, krom toho, že občas ošuká vybranou včelí královnu. Asi nejvíc stravitelnou postavou, která tady běhala, byla nadržená maidka bohaté slečinky, která se objevovala v závěrečných bonuskách. Ty byly aspoň trochu vtipné a ucházející, nejspíš proto, že trvaly asi minutu. Tomu se říká krize.

Yosuga no Sora
Do sledování Yosuga no Sora jsem šla hlavně proto, že jsem potřebovala oddychovku, kde každá druhá postava neskoční tragickým koncem, a taky protože tohle anime má něco, co jiné harémovky nemají. Postavy tady spolu spí. Nevím, jak vy, ale já z duše nesnáším hrdinu, který má větší odříkání než katolický kněz a dům plných vnadných krasotinek ho nechává úplně chladný a vrcholem jeho erotického života byl polibek na zavřené rty dívky svého srdce. Bezva, tady se posuneme na další metu, řekla jsem si. S tou metou jsem měla pravdu, ovšem cesta k ní byla něco naprosto neskutečného.
V YnS totiž nemáme klasický děj, kdy by se kolem hrdiny motala kupa dívek a on si vybíral. Ve své moudrosti by si navíc s dívenkou vrznul, protože srdce je srdce, ale v posteli si s ním moc neužijete. Anime věrně kopíruje styl hry, ve které se zaměříte na nějakou dívku a o tu se pak snažíte. Tady nám je naservírována nějaká více či méně, a spíš více než méně, přiblblá zápletka, během níž se Haruka snaží o  dívku A. Ve chvíli, kdy si řeknou, že se milují, a stvrdí to sexem, je chapter uzavřen a my řešíme, co by bylo, kdyby se Haruka nezajímal o dívku A, ale o dívku B. Od dívky B přejdeme k dívce C a tak dál. Naštěstí pro nás má Yosuga no Sora pouze 12 dílů, takže se snažíme jen asi o čtyři dívky. Buďme za to rádi, víc dílů se nedá strávit.

Yosuga no Sora
Postavy jsou obyčejné, děj blbý, co kresba? Musím říct, že i v tomto směru jsem byla zklamaná. Obrázky z počítačových her jsou většinou krásné, a i obrázky z YnS jsou velmi hezké, ale seriál už tak hezký není. Hned samotná kresba postav za mnoho nestojí.. Haruka je chcípáček, nešla bych s ním, ani kdyby byl poslední muž na světě. Dívky jsou naprosto obyčejné, nijak výrazné. Jejich jedinou předností by měla být velká prsa, ale mohu rozhodně prohlásit, že kreslíř asi nikdy ženská prsa neviděl, protože to, co tady nakreslil, připomíná karikatury. Prosím, když někam musí cpát velká ňadra, ať je tam cpou, ale ať to jako prsa vypadá. Scénky v plážové epizodě mi málem vypálily oči, o nahých scénách nemluvě. Lidi, kdyby takto opravdu nějaká prsa vypadala, tak by se musela utrhnout.

Yosuga no Sora
Kresba okolí by ušla, pokud se omezovala na rýžová políčka a zalesněné kopečky japonské přírody, ovšem občas do ní jako deus ex machina vstoupila počítačová grafika. Tou je vyvedeno třeba jedoucí auto nebo větrák. Větrák! Nechápu, proč nám tvůrci zdůrazňují větrák vytvořený počítačovou grafikou, asi aby ukázali, že na to mají.
Naprostým vrcholem kresby jsou pak "erotické" scénky. Hned na úvod musím říct, že jich tu mnoho není. Většinou se mluví a řeší nějaká rádoby zápletka, během níž si Haruka a dívka uvědomí, že se milují. Zpodobnění jejich sexu je něco naprosto příšerného. Vezmeme několik obrázků na nichž je polonahá nebo skoro nahá dívka (vždycky jsou vidět prsa a nikdy intimní partie). K těm přidáme zvuk, nějaké to óchání a áchání, a to je konec. Pokud jste si až doteď mysleli, že kvůli té erotické scéně by se to přece jen dalo vydržet, tak je to chyba. Když si někde najdete ero obrázek, a pustíte si k tomu z kazeťáku vzdechový doprovod, máte přesně to samé, co tady.

Sečteno a podrženo, anime Yosuga no Sora považuji za něco děsného. Jako počítačovou hru by mě to možná i bavilo, ale jako anime je to naprosto nekoukatelné.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 niki-uzumaki niki-uzumaki | Web | 8. ledna 2011 v 21:57 | Reagovat

moc hezké, asi se na to podívám :)

2 Neko Neko | Web | 9. ledna 2011 v 13:06 | Reagovat

Tak Yosuga no Sora chci vidět opravdu jenom pro to porno neznámo kdy, to je asi tak vše. Ani od toho moc nečekám a v podstatě jsi mi potvrdila, co jsem už tušila.
Zvláště je mi jasné, že Soru budu nesnášet. Stačí mi obrázky, aby mě z ní svědila pěst.
Haruka mi, oproti jiným ecchi hrdinům, přijde vizuálně ještě ucházející. Pořád lepší jak postavy typu Keitaro z Love Hina (čti: obrýlený suchar, slaboch a patetický blbeček), kterých je nespočet a které z duše nesnáším.
Jinak s těmi erotickými scénami mám pocit, že to možná bylo spíš cenzurovanou verzí, ale jistá si nejsem. Čekám, až vyjde nějaký slušný záznam, který není nahraný z cenzurované televizní verze.
Vůbec strategie tvůrců anime harémovek čerpajících eroge mě naprosto fascinuje. Nevím, proč vždycky musí do hrdinovy bezprostřední blízkosti cpát ty ženské úplně všechny, proč z nich navíc musí udělat takové slepice bez mozku a proč pro jednou nemůžou toho hrdinu udělat trochu "cool." Chápu, že je to děláno pro chlapy, ale tím spíš. Já bych se s nějakou šedou myškou v nějakém reverse haremu tedy nijak neztotožnila...

3 hintzu hintzu | E-mail | Web | 9. ledna 2011 v 13:42 | Reagovat

Ty sleduješ takové čuňárny?:) Jako bych tě nevaroval;)

4 Beldaran Beldaran | 9. ledna 2011 v 23:40 | Reagovat

hintzu: Proč myslíš, že jsem do toho šla? XDD Kdybys to nekritizoval, ani bych to nezaregistrovala.
Neko: Toho porna tam opravdu mnoho nebylo, jestli to byla cenzurovaná verze, tak je to asi vysvětlení, ale mně to připadalo kompletní. Ale nijak se v pdobných žánrech nevyznám. Na ty ero scénky jsem byla opravdu zvědavá, vždycky mě leze krkem, že v klasickém anime vůbec nejsou. V hentai je jich na mě zase moc :-D
Ženské postavy jsou kámen úrazu. Většinou jsou hrozně stereotypní, všechny jsou nesympatické, i když možná to bude tím, že je beru jako podvědomou konkurenci. Každopádně jsem vysazená na pipinky a amazonky, vraždila bych to. Tady jsou to spíš vlastně jenom matrace, tak se to dá zkousnout, až na tu Soru. VRRR.

5 hintzu hintzu | E-mail | Web | 10. ledna 2011 v 11:57 | Reagovat

Neko: Ono je to těžký – proč by tvůrci vymýšleli nějaké novoty, když o ně nikdo nestojí? Japonští fanoušci prostě mají ty své oblíbené archetypy a nemá smysl proto zkoušet do charakterů sahat. Cool hrdinové se občas vyskytují, ale v dnešní době je jich poskrovnu - prostě proto, že typický japonský (a nejen japonský) konzument anime je zamindrákovaný chlap, který neumí oslovit ženskou.

6 Neko Neko | Web | 11. ledna 2011 v 11:42 | Reagovat

Beldaran: No, já sledovala info o tomto seriálu jinde a tam mi přišlo, že je tam toho dost. Ale možná je to jen tím, že autor dělal screeny jen toho, co se mu líbilo. :D
Mě rozčilují určité typy postav, ani bych ale neřekla, že kvůli "konkurenci," spíše jako že na ně prostě nemám nervy. Pokud něco nesnáším, tak pipiny, litující se hysterky a slabochy, co pro nic nehnou ani prstem, ale fňukání jim jde na jedničku.

Jinak s tou cenzurou, já ji tedy zažila jen u Witchblade (nerušivá, ani jsem nevěděla, že tam je) a Kodomo no Jikan (extrémně otravná forma).
Japonci jsou v tomhle vůbec mistři - někdy lechtivá místa zakrývají paprsky světla, kolikrát i tam, kde žádné světlo není, popřípadě to začerní, jako bys koukala štěrbinou pootevřených dveří, místnost zamoří párou, do cesty staví plyšáky, dokonce i zvířata (Kiss x Sis mělo kuřátka) :D, někdy tam dokonce plácnou nějakou meziscénu a podobně.
Například u toho Kodomo no Jikan, ať už šlo o pantyshot nebo milostnou scénu dvou dospěláků (zdůrazňuju, že dospěláků, protože jinak je to loli), tak tam prostě strčili jednu z postav, která na oranžovém pozadí otáčela nějakým kolem, popřípadě jak kouká na televizi, plyšového medvídka a podobně, a s takovouto obrazovkou ti normálně běžela dál konverzace a další ozvučení. :D
Oni to často dělají proto, že nemůžou pouštět "porno" normálně v TV a taky proto, že pak můžou dát necenzurovanou verzi na DVD dobře se to prodává.
Je fakt, že u Yosuga no Sora nevím.

Mě taky vůbec žere, že třeba v shounen na nějaký milostný život postav tolik kašlou. Po 50/100/xxx dílech člověk může oslavovat, pokud se postavy alespoň chytí za ruce. Pokud dojde na pusu, tak může otevřít šampáňo. Já vím, že ze shounenu nemůžou dělat romantické drama, ale ať mi neříkají, že japonské teenagery to taky trochu nezajímá. :D
Pak je tu hentai, kde by mi ani nevadilo, že je toho moc, jako spíš to, že vždycky hlavní hrdina, s prominutím, ojede každou, kterou potká, často za totální absence příběhu a naprosto blbých situací, což taky není to pravé vořechové.
Kdyby ecchi byl alespoň nějaký mezistupeň, ale ono je to spíš o hopsajících vnadách, což by mi taky nevadilo, kdyby se hrdina alespoň někam dopracoval.
I když v poslední době mi přijde, že se teď hodně vyrábí věci, které jsou na hranici s hentai, což zas čas od času není tak špatné, pokud to ovšem mimo toho má vůbec nějaký děj.
Já celkově budu anime žrát, ať je to žánr, jaký chce, ecchi, shounen a ostatní žánry, to všechno mám hrozně ráda, ale japonští autoři fakt někdy neznají míru. :D

hintzu: Je pravda, že proč měnit, co funguje. Já třeba mám jisté anime archetypy taky velmi ráda, ale někteří (většina) harémoví hrdinové mě vyloženě ničí. Mně ani tak nevadí, že to není chlap typu Sebastian Michaelis z Kuroshitsuji, jako spíš to, že je to kolikrát prostě fakt strašný, nepopsatelný blbec. :D
Vím, že holt tyhle seriály nejsou cíleny na ženy a že spousta japonských otaku jsou izolovaní jedinci, kteří tráví život ve svém pokoji a nejblíž k ženské se dostanou, když některé šlápnou na nohu v metru, pokud vůbec kdy vystrčí čumák ven, takže jim na takovém hrdinovi obklopeném fůrou bishinek asi fakt nepřijde nic divného a konzumují to s radostí zas a znova.
Zas si říkám, že nějaký pozitivní mužský vzor by jim taky neuškodil. :) Tím nemyslím žádného super-úžasného chlapa, který všechno umí a všude byl, ale prostě někoho trochu inteligentního, i kdyby jen titěrně zásadového, který bude něčím malinko specifický, který bude třeba občas i trochu myslet (a za myšlení nepokládám ty pochody, které se odehrávají v rozkroku), a rozhodovacím faktorem pro něj nebude to, do kterého prsa zrovna ten který díl narazil.
Je fakt, že pokud to cílová skupina žere tak, jak to je, a prodá se dostatečné množství kopií, tak to autorům fakt může být jedno.

7 Beldaran Beldaran | 11. ledna 2011 v 16:44 | Reagovat

Neko: Jestli jsi na to info narazila u Hintzua, tak to je hodně klamavá reklama a já se na ni chytila taky XDDD

8 Neko Neko | Web | 12. ledna 2011 v 10:08 | Reagovat

Nene, já na české stránky moc nelezu, všechno info sleduju v zahraničí. Pak jsem naštvaná, že nemám čas se na to všechno dívat. :-D
Jedny stránky, kam chodím, jsou poněkud ero a tam se právě těmi ecchoidními tituly autor hodně zabývá a vzhledem k množství lechtivých screenů jsem myslela, že se tam nebude dít pomalu nic jiného - pokud jo, tak jsem zklamaná tedy. :D

9 urzu7 urzu7 | Web | 21. ledna 2011 v 22:35 | Reagovat

pěkny članek a ješte zajimavějši komentaře

10 DaiChi DaiChi | 26. ledna 2011 v 17:46 | Reagovat

S některými komentáři souhlasím, s některými vůbec. Sám bych řekl, že jsem konzervativní, ale Yasuga no Sora bych pornem nazval jen ze srandy. Porno ani hentai to NENÍ! Jediné co jde v něco málo scénách vidět je poprsí. A je vidět méně než v běžném ecchi!
Dále mám výhrady ke komentářích ohledně postav. Ony totiž mají své problémy a každá jiný, asi jsi to jen proklikala a proto to nevíš. Třeba Sora není jen sebestředná kráva. to že je panovačná na Haruku je dáno tím, že on je subík jak vyšitý...ale vem si že k ostatním se chová jen odtažitě.
Je mi jasné, že se ti "hrdina" ani hrdinky nelíbí, protože se chovají tak jak žádný český teenager nechoval...tak proč koukáš na japonské anime??? Já takové středoškoláky potkávám v MHD. Pokud mluví tak větu bez vulgárního slova neřeknou, a jen co vystoupí tak zapalují cigaretu. Takových bych se v anime dočkat nechtěl. Já bych asi napsal stejně "odpudivou" recenzi na reverse harem či shounen ai, ale není to můj šálek kávy tak proč bych ho komentoval...

11 Beldaran Beldaran | 28. ledna 2011 v 13:30 | Reagovat

DaiChi: Yosuga no Sora jsem viděla komplet celé a nic jsem neproklikala, bohužel. Problémy postav, pokud se tomu vůbec dá říkat problémy, jsou extrémní klišé nad klišé, a jsou zpracovány naprosto blbě, takže nad tím člověk může akorát kroutit hlavou. Navíc hrdinkám bylo věnováno minimum prostoru ohledně jejich psychologie, takže charakter postavy je nula nula nic.
Co se týče té části komentáře: když se ti to nelíbí, proč na to koukáš, tak za to bych normálně nakopávala. To jako nemám prvo hodnotit dílo, jenom proto, že se mi nelíbilo? Na japonské anime koukám, protože se mi líbí. Ty postavy v reálu těžko potkám, ale je řada harémovek,které se mi líbily a jejichž postavy se mi taky líbily a taky bych je asi těžko našla. YnS se mi nelíbilo a nestydím se to říct. Kdyby to bylo udělané trochu jinak, třeba by se mi to i líbilo. S anime podobného rázu problém nemám, mám problém se zpracováním tohohle anime. Nekoukám na díla,která se mi od prvního pohledu hnusí, ale když si něco vyhlédnu a zjistím, že mi na tom něco vadí, tak si to tady klidně zrecenzuju. Toť vše.

12 Neko Neko | Web | 14. února 2011 v 7:49 | Reagovat

Tak to "proč na to koukáš, když se ti to nelíbí" taky miluju.
Já mám třeba ráda ecchi i pěkně udělaný harem, ale jak má člověk vědět, že se mu něco nelíbí, než se na to podívá? To bych fakt ráda věděla, abych se těm věcem, co se mi nelíbí, mohla teda vyhnout a ušetřila tak čas pro ty, co se mi líbit budou.

Nikdo neřekl, že se postavy mají chovat jak hovězí z ČR. Ale taky by se nemusely chovat jako hovězí z Japonska.

Navíc, nevěděla jsem, že je nějakým způsobem závadné nebo špatné vyjádřit svůj názor. Nevím, proč by se kdokoli měl z jakéhokoli důvodu navážet do autora recenze jen proto, že si dovolil říct, co si myslí. Nevím, proč by všichni měli mít úplně stejný názor.
Každý má jiný pohled na věc, což ale nedělá z žádného z nich ten špatný. Od toho jsou taky na mnoha místech povoleny pod články komentáře, aby své názory mohli lidé *slušně* sdílet.

Že to není hentai ani porno, to tu vědí všichni. Pokud to byla narážka na mé komentáře, tak jsem mluvila s nadsázkou. Doporučovala bych brát anonymní lidi na netu trochu s rezervou. Zvláště, pokud člověk není schopen skousnout jiný názor, než je ten jeho...

13 avenger avenger | 4. října 2012 v 1:16 | Reagovat

Lidé! Střežte se utkvělých představ a bahnitých názorů, kdo vidí za Yosuga no Sora jen přehnané ecchi, rozhaluje malé myšlení! Yosuga no Sora je jako pár drobných, které dáte bezdomovci, je to pár korun, ale ctnost je v tom gestu

14 Winstonpeero Winstonpeero | E-mail | Web | 1. března 2017 v 18:24 | Reagovat

thanks towards this colossal illuminating website, living up the skilled undertaking check out this <a href=http://onlinecasinos-x.com>online casino</a> offers    , buy <a href=http://esextoyfun.com>sex toys</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama